Malmö, 13 September 2023
De skånska inkubatorerna Minc, Ideon Innovation, Hetch och Krinova bildar tillsammans en ny investeringsstruktur, Skåne Ventures, för att främja investeringar i tidiga startups i hela regionen. Samarbetet innebär att det investeringskapitalet kommer att vara det dubbla, 55 MSEK, jämfört med Mincs tidigare investeringsstruktur Fast Track Capital 3 (26 MSEK).
Skåne Ventures är en sammanslutning av offentligfinansierade, framgångsrika aktörer inom innovation och affärsutveckling i Skåne. Genom kombinerade resurser och expertis ska de identifiera lovande startups och investerare som är intresserade av att stödja och investera i dessa, och därmed bidra till tillväxt och innovation.
“Det är en kombination av att vi dels beslutat öka investeringsbeloppet till de startups som deltar, samt att vi blir fler inkubatorer som går samman och därmed kommer vi kunna erbjuda fler startups att investera i. Vårt mål är att ta in 50-55 MSEK totalt och vi har redan flera investerare som har tecknat sig, både nya investerare och dels investerare som även är med i tidigare strukturer”, säger Ida Herbertsson, Portfolio Manager för Fast Track Capital & Skåne Ventures på Minc.
“De flesta branscher har behov av nya idéer och lösningar för att vara konkurrenskraftiga. Samhället i stort behöver effektiviseras för att möta en ökande befolkning med behov av till exempel livsmedel och vård. Vi står för ett brett startfält av startups vars idéer kan stärka både industri och välfärd, och därför är de också attraktiva för investerare.
I samverkan kan vi tillsammans utveckla ett investeringsekosystem med större upptagningsområde och som bidrar till bättre förutsättningar för startups i tidig fas. Med en relativt liten investering kan startups få andningsutrymme att fokusera på rätt saker som affärsutveckling och tillväxt istället för att ödsla för mycket energi på att jaga större kapital direkt.
Vi aktörer bakom Skåne Ventures är övertygade om att den här investeringsstrukturen och en ökad samverkan där våra specifika kompetenser når fler skånska startups, kommer utgöra en stark och hållbar plattform för framgångsrika investeringar", säger Daniel Persson, Vd för Minc.
Under september månad kommer Skåne Ventures att hålla både fysiska och digitala informationsträffar för potentiella investerare. Dessa möten kommer att ge en översikt över Skåne Ventures och de möjligheter som finns att bli en del av detta spännande nätverk. Genom att gå in som investerare i Skåne Ventures får man möjligheten att vara med och forma framtidens innovativa företag och bidra till regionens tillväxt.
At Minc, we believe in creating something bigger than yourself. We offer everything an entrepreneur needs to go from concept to market in-house. Our international network of advisors and award-winning programs will help your startup scale faster and smarter. Welcome to the startup house of Malmö.
From founding Bambuser, one of the first live-streaming platforms, to exploring the Internet of Things (IoT) in a university lab, Måns has always been a step ahead of the curve. Now, he joins Minc as a Business Coach, ready to inspire and guide startups through their journeys.
Learn moreWhat a journey! Time has flown by for the team at imvi labs. Since filming the “We Are Minc” film in November 2021, talking about how they were just starting their beta-test, they have gotten all the way through to the other end with fantastic results!
Learn moreMalmö stads inkubator Minc söker en ny VD för att fortsätta utvecklingen, efter flera framgångsrika år under Daniel Perssons ledning som bland annat inneburit grundandet av Skåne Ventures och en förstärkning av startupmiljön i regionen.
Learn more